26 Şubat 2012 Pazar

Tetris "5 in 1" misali Homend "3 in 1"...

80lerde çocuk olanlar bilirler, biz misafirliğe cepler, çantalar oyuncak dolu giderdik; ne oynasak bilemezdik. Snakes, bricks, worms vardı sonra tetris geldi, bir de araba yarışını kattık mı araya, cepler atari dolardı. Sonra ne oldu? Ben ilk okul çağlarında iken Tetris atağa kalktı “5 in 1” diye bir şey çıkardı. Haydi bakalım paralar birikti, yine oyuncakçıya gidildi, yeni oyuncak edinildi. “5 in 1” güzelliğe bak, tek oyuncak; rahatlıkla sakla okulda, aralarda oyna kaptırmadan doya doya...

Bugünlerde ise oyun parkımız mutfak, oyuncaklarımız mutfak aletlerimiz olunca, prim yapan dikkat çeken icatlar yine aynı mantıkta; üçü beşi bir arada... Malumunuz apartman hali paslaşmalarımız dar alanda. Mutfaklarımız 10-15 metrekare olunca bu tip icatlar akıl çeliyor; benim onları alasım onların benim olası geliyor! Bakın aşağıdaki kalabalığa siz karar verin; işte mutfak robotu, mikser ve blender bir arada. Yıllar geçtikçe zaten rafların çekmecelerin dolup taşası geliyor, bir de bu kalabalık üstüne tuz biber ekiyor.

Bu karmaşaya son veren bir icat var cidden yok değil. Geçtiğimiz haftasonu Serkan Bozkurt – Chef’s Table Mutfak Okulu‘nda, Homend’in bizler için hazırladığı “serving love” etkinliğinde tanıştım kendisiyle, Homend Functionall 2802; tüm bu kalabalığa bir düzen veren, kablo karmaşasını sona erdiren bir çözümü var.

İnanmazsınız o küçük haline, boyundan büyük marifetleri var. Bakmayın siz haznesi küçük gibi duruyor falan ama kendinin 1,5 misli mutfak robotundan daha hızlı sonuca ulaştırdığı için, iki kere bile çalıştırsanız aynı vakti harcamazsınız. Ayrıca çift bıçağı ile -soğuklardan kurtulabilirsek- yaz geldiğinde bize rahatlıkla buz kırabileceğini ve "smoothie”lere hız katacağını müjdeliyor. Hatta blender halinde kullanırken o kadar güçlü ki, evde güç gösterisi yapıp onu dibine yapıştığı kaptan ayırmak isteyenler olursa kendinizi tezgah, yer, dolap kapağı temizlerken bulabilirsiniz... (Birkaç satır aşağıda öğreneceksiniz kim bu mutfakta güç gösterisine girişen?)

Bize özel hazırlanmış, "hayır" diyemeceğiniz video ile davet edildiğimiz etkinlikte şirketin pek çok kademesinden çok keyifli ve büyük bir aile oluvermiş Homend ekibi ile teması “aşk” olan bu günde bir aşk içececeği ve kalp pandispanyadan pasta hazırladık.

Ananasa, tarçın ve çarkıfelek meyvesi katıp, karanfil ve zencefil ile keskinleştirip, şaşırtan lezzette bir içeçek hazırladık.

Ardından krema çırpıp, farklı tat ve dokularda çikolatalar ve ahududu ile tatlandırıp pastamızı hazırladık. Yok yok aslında ben çok da bir şey yapmadım, yol gösterdim gülümsedim; önlüğü beyefendiye devrettim. Bkz: Serving Wife!

“Hakikaten makine amma güçlü” ifadesi sonrasında batan tezgahı temizleme krizi dışında, ben de günün keyfine vardım, çaktırmadan yan istasyonlara sataştım, bir kaç kare de onları fotoğrafladım.

Blog Yazarları: Devletşah ve Berna, Tijen, Ayşem, Sevil, Tümay ile eşleri.

Homend : Genel Müdür Hakan Koçer ve Eşi, İş Gelişme Direktörü Mehtap Yıldız ve Eşi, Pazarlama Müdürü Remzi Özyalçın, Dijital Pazarlama Uzmanı Eda Uzun

Sevgimizi katıp karı-koca birlikte yaptığımız pastamızı dinlenmeye bırakınca da, Serkan Bozkurt’un girişimci ruhla hazırladığı lezzetli yemekler ile damağımıza tat kattık.

Tüm koşturmaca arasında bir gün durabilmek, hayata yabancılaşabilmek, konfor ortamından çıkıp dikkat kesilmek ve hobim dediğim yemek ile alakalı yeni şeyler öğrenebilmek, güler yüzler eşliğinde sohbet ile keyiflenmek...

Homend'in -çok hoşuma giden- deyimiyle "hem işte hem evde harikalar yaratan kadın" daha ne ister ki..

Evet pasta!

19 Şubat 2012 Pazar

"Mutfak Hikayeleri" yarışması,oylama süreci başladı...

'"Mutfak Hikayeleri" yarışması, biz bize aramızda', dedim sonrasında blogda ses seda yok 10 gündür. Beklemedeydim çünkü “Mutfak Hikayeleri”nizi... Sınırlı sayıda da olsa; çok keyifli fotoğraflar, anılar geldi takip edenlerden, içimizdeki bazı mutfakta sevdalılarından...

- İşte benim anı dolu buzdolabım -

Şimdi oylama süreci başladı, siz de oylayın ve en keyifli anıyı, fotoğrafı birlikte öğrenelim.

Dedim ya çekiliş yok, kura yok; biz bizeyiz aramızda... Bir ufak anımız, bir ufak eğlencemiz olsun hayatımızda... Fotoğraflar ve anılarSütüme, Sarelleme Karışma!!!” facebook sayfasında “Mutfak Hikayeleri” fotoğraf albümünde...

Hayat paylaşınca güzel, katılımcılar oylarınızı bekler!

Keyifli bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle...

8 Şubat 2012 Çarşamba

"Mutfak Hikayeleri" yarışması,biz bize aramızda...

“Herkesin kendini rahat hissettiği kendine ait bir yeri vardır şu hayatta... Kimi için bu çalışma odasıdır, kimi için deniz kıyısında bir café, kimi için bir kaç sayfa kitap okuyabildiği bir tahta bank sakin bir parkta, benim için ise bu yer mutfağım dır demiştim size bir zamanlar... Geçtiğimiz günlerde yine aynı huzurlu düşüncelerde buzdolabıma bakarken, üzerinde yapıştırdıklarımdan 5,5 yıllık evliliğimdeki her güzel anıyı yad ederken aklıma bir fikir geldi birden.

Benim mutfağım sakinleşme yerim, sıkıntılarımdan arındığım huzur bulduğum mabedim, orası benim! Mutfağım benim, mutfağım aynen "ben"im... Orada ne yemekler pişti; aileler – arkadaşlar ağırlandı, keyifli akşam yemekleri için güzel menüler hazırlandı. Sadece bir gün bunca sene de sadece bir gün ben bizzat yemek pişirmedim orada, o da 29 Şubat 2008, daha dün gibi aklımda... Eşimin askerden döneceği gün, sanki bir kaç saat sonra 15 kişiyi ağırlayacak ben değilmişim gibi, elim ayağım tutmadı, bıçak elime oturmadı, beni bir heyecan sardı baştan sona. Tabi ki devreye annem girdi ve tüm işi devralıp, harikalar yarattı. Bense şaşkın ördek yavrusu misali oturdum öylece, bekledim saatler geçsin ve kapı çalsın diye...

İşte aynen böyle hepimizin anıları vardır mutfağında şimdi bu anıları paylaşma zamanı... Evet bu bir yarışma duyurusudur, biz bize aramızda. “Sütüme, Sarelleme Karışma!!!” da buzdolaplarının fotoğraflanıp, kısaca neden mutfağınızı sevdiğinizin veya unutmayacağınız bir anının paylaşılma zamanıdır.

Son katılım tarihi 18 Şubat ve 19 Şubat günü tüm fotoğraflar ile kısaca paylaştığınız anılarınızı Sütüme Sarelleme Karışma!!! Facebook sayfasında yayınlayıp sizlerin oylamasına sunacağım, takip etmeyi unutmayın. 29 Şubat günü, işte o dört yılda bir aramızda olan o günün sonunda ise en çok oyu alan fotoğraf ile hikayenin sahibini öğreneceğiz. Çekiliş yok, kura yok; biz bizeyiz aramızda...

Bir ufak anımız, bir ufak eğlencemiz olsun hayatımızda...Ne dersiniz var mısınız?

Tabi bugünü unutulmaz kılmak için birinci olan kişiye benden bir hatıra olacak, o güzel anılar gibi bu da hep hatırlanmalı ne de olsa...

Bir paragraflık hikayeleriniz ile anılarla dolu buzdolaplarınızın fotoğrafını 18 Şubat’a kadar adınız, soyadınız varsa blogunuzun adresi ile sutumesarellemekarisma@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Şimdi sıra sizde, geçin buzdolabınızın karşısına ve başlayın hem en güzel gününüzü, anınızı, neden orayı sevdiğinizi düşünüp; hem de fotoğraflamaya!

Haydi bakalım başlasın “Mutfak Hikayeleri” yarışması!

Gönderilerinizi sabırsızlıkla bekliyor ve hepinize keyifli günler diliyorum...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...